Skip Navigation Linksآرکا صنعت تیوان > صفحه اصلی > مقالات > مقاله
علائم هک شده بر روی پلاستیک نمایانگر چیست؟
علائم حک شده بر روی پلاستیک نمایانگر چیست؟

نقش پلاستیک و علائم روی پلاستیک در زندگی روزمره

اگر همین الان با دقت به اطراف خود نگاهی بیاندازید، متوجه خواهید شد که بیشتر لوازم اطراف شما از پلاستیک ساخته شده اند. با توجه به مزیت هایی که پلاستیک دارد در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال نقش پلاستیک در خودرو سازی و صنایع دیگر مانند صنعت کشاورزی و لوازم خانگی، همچنین صنعت لوازم پزشکی انکار ناپذیر است. از این رو داشتن نگاهی ویژه به نقش پلاستیک در صنایع، شناخت انواع پلاستیک و همچنین توجه به علائم هک شده بر روی پلاستیک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مقاله از سری مقاله های آرکا صنعت تیوان قصد داریم درباره علائم روی پلاستیک مطالبی عنوان کنیم.

معنی علائم روی پلاستیک چیست؟

اگر به قطعات پلاستیکی در دسترس مثل بطری های آب و یا قطعات پلاستیکی خودرو مثل سپر با دقت نگاه کنید حروف و علائمی را مشاهده می نمایید که بر روی قطعه پلاستیک هک شده است، این علائم و نوشته ها اطلاعات مختلفی درباره آن قطعه به ما می دهد. با شناخت این علائم میتوانید به راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را استخراج کنید. شناخت این علائم بسیار مهم است و باید دانش خواندن آن را داشته باشیم. در ادامه به برخی از این علائم اشاره می کنیم.

این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است از بین تمام علائم گفته شده در زیر، فقط یکی از علائم وجود داشته باشند. در برخی موارد حتی تمام این علائم هک شده اند.

 

تاریخ تولید

همانطور که گفته شد اگر با دقت به قطعه پلاستیک خود نگاه کنید، علامتی مانند شکل زیر را خواهید دید. در این شکل چند دایره در مجاورت هم قرار دارند که با اعداد و فلش هایی پر شده اند. هرکدام از این دایره ها نمایانگر مفهوم خاصی هستند، از جمله سال، ماه و روز.

در شکل زیر دایره شماره (1) نماد سال تولید می باشد که در آن، نوک پیکان (فلش) به سمت عدد 03 می باشد، به این معنی که سال تولید پلاستیک 2003 می باشد؛ در دایره شماره (2) نوک پیکان به سمت عدد 7 می باشد به این معنی که پلاستیک در هفتمین ماه از سال 2003 (جولای July) تولید شده است؛ در برخی از پلاستیک ها دایره سومی هم هست که نشان دهنده روز تولید می باشد. در دایره شماره (3) نوک پیکان به سمت عدد 20 است. یعنی پلاستیک در بیستمین روز ماه تولید شده است.

درباره کد پلاستیک هک شده بر روی پلاستیک، مقاله ما را مطالعه فرمایید.

 روز تولید پلاستیک ماه تولید پلاستیک سال تولید پلاستیک

                 روز(Day)                               ماه (Month)                               سال (Year)

                       (3)                                        (2)                                        (1)

 

تاریخ تولید هک شده روی قطعه پلاستیک چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

پیش فرض ذهنی ما این است که تاریخ تولید مختص به صنایع غذایی است و تنها مواد غذایی نیاز به داشتن تاریخ تولید دارند بنابر همین اصل، معمولا اینطور به نظر می آید که تاریخ تولید قطعه ای از جنس پلاستیک، اهمیت چندانی ندارد. اما بر خلاف این تصور با توجه به تاریخ مشخص شده بر روی قطعه پلاستیک می توان به این نکته پی برد که در روز تولید آن قطعه پلاستیک چه کسی اپراتور دستگاه بوده است. شناخت اپراتور در مواقع لزوم می تواند بسیار کاربردی و مورد نیاز باشد. در حالت کلی تر در مورد کل خط تولید در آن تاریخ اطلاعاتی در اختیار ما قرار خواهد گرفت از جمله اسامی تمام افرادی که در روز مورد نظر در خط تولید حضور داشتند. درنتیجه اگر زمانی نیاز به این اطلاعات باشد به راحتی در دسترس است.

البته ممکن است تاریخ تولید به اشکال دیگری نیز نمایش داده شود در این موارد بجای این سه دایره، شکل مربعی بر روی قطعه می بینیم که در زیر آمده است.

 جول تاریخ تولید

در توضیح شکل بالا، اعداد 1 تا 12 که وجه بالای مربع را تشکیل می دهند، نشان دهنده 12 ماه سال می باشند و اعداد کناری نمایانگر دو رقم آخر سال تولید هستند. برای مثال این پلاستیک در سال 2004 در تمام ماه های سال تولید شده است و در سال 2003 تنها در ماه های 5، 7، 9، 10، 11 و 12 تولید داشته است.

 

علامت بازیافت پلاستیک

مهم ترین علامت هک شده بر روی قطعات پلاستیک بدون شک علامت بازیافت می باشد. اگر با دقت به قطعات پلاستیکی نگاه کنیم، علامتی مثلث شکل را می بینیم که با سه فلش که به دنبال هم آمده اند تشکیل شده اند.

همانطور که گفته شد، این مثلث از سه فلش منحنی تشکیل شده است که به دنبال هم آمده اند و در داخل خود یک عدد را نمایش می دهند. این علامت که با نام علامت بازیافت نیز شناخته می شود، اطلاعات فراوانی درباره قطعه پلاستیک به ما می دهد.

جالب است بدانید سه فلش موجود در این علامت نشان‌ دهنده یک فرآیند سه مرحله‌ ای جهت بازیافت است. مرحله اول نشان دهنده جمع‌ آوری مواد، تحویل آن‌ ها به غرفه‌ های بازیافت و شستشوی آن‌ها، مرحله دوم، اشاره به فرآیند ساخت محصولات جدید و مرحله سوم اشاره به استفاده مجدد از محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی دارد.

معمولا داخل مثلث عددی بین 1 تا 9 قرار دارد. این عدد که به آن کد بازیافت نیز می گویند، نشان می دهد که پلاستیک مورد نظر از چه موادی تشکیل شده است پلاستیک هایی که با اعداد 3 و 6 مشخص شدند می توانند سمی باشند. و پلاستیک نوع 7 نیز نه در همه موارد ولی معمولا کیفیت مطلوبی ندارد.

در زیر علامت بازیافت را مشاهده می نمایید.

مثلث بازیافت

 

AST1 , کلیه حقوق محفوظ است.
برنامه نویسی و طراحی سایت توسط اکسیر.
Top