Skip Navigation Linksآرکا صنعت تیوان > صفحه اصلی > مقالات > مقاله
علامت مثلث بازیافت پلاستیک
مثلث بازیافت پلاستیک

علامت مثلث بازیافت پلاستیک

اگرچه بعنوان یکی از صاحبان کسب و کار و یا بصورت کلی تر و تنها در حد برطرف کردن نیاز های روزانه با پلاستیک ها سر و کار داشته باشیم، با این حال باید بتوانیم با دیدن قطعه پلاستیک اطلاعاتی هر چند مختصر درباره آن قطعه بدست آوریم. بدین منظور باید دانش لازم را برای خواندن علائم از روی قطعه پلاستیک را داشته باشیم. یکی از این علائم، علامت مثلث بازیافت پلاستیک می باشد. اگر با دقت به قطعات پلاستیکی نگاه کنیم، علامتی مثلث شکل را می بینیم. این مثلث از سه فلش منحنی تشکیل شده است که به دنبال هم آمده اند و در داخل خود یک عدد را نمایش می دهند. این علامت که با نام علامت مثلث بازیافت پلاستیک نیز شناخته می شود، اطلاعات فراوانی درباره قطعه پلاستیک به ما می دهد.

چرا علامت مثلث بازیافت پلاستیک بدین شکل طراحی شده؟

جالب است بدانید سه فلش موجود در علامت مثلث بازیافت پلاستیک نشان‌ دهنده یک فرآیند سه مرحله‌ ای جهت بازیافت است. فلش اول، نماینده مرحله اول بوده و نشان دهنده جمع‌ آوری مواد، تحویل آن‌ ها به غرفه‌ های بازیافت و شستشوی آن‌ها می باشد. فلش دوم در علامت مثلث بازیافت پلاستیک ، اشاره به فرآیند ساخت محصولات جدید و در نهایت، فلش سوم نشان دهنده مرحله سوم بوده و اشاره به استفاده مجدد از محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی دارد.

مفهوم اعداد موجود در علامت مثلث بازیافت پلاستیک 

معمولا داخل علامت مثلث بازیافت پلاستیک عددی بین 1 تا 9 قرار دارد. این عدد که به آن " کد بازیافت " نیز می گویند، نشان می دهد که پلاستیک مورد نظر از چه موادی تشکیل شده است پلاستیک هایی که با اعداد 3 و 6 مشخص شدند می توانند سمی باشند. و پلاستیک نوع 7 نیز نه در همه موارد ولی معمولا کیفیت مطلوبی ندارد. بنابراین وجود این اعداد در علامت مثلث بازیافت پلاستیک بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

اگر علاقمند به دریافت اطلاعات درباره انواع مختلف پلاستیک هستید، مقاله آرکا صنعت تیوان درباره " انواع پلاستیک " را مطالعه نمایید.

در زیر علامت مثلث بازیافت پلاستیک معمولا چند حرف انگلیسی هک شده که مخفف نام پلاستیک می باشد. در شکل بالا PS نشان میدهد جنس پلاستیک " پلی استایرن " می باشد. همچنین در مبحث جوشکاری پلاستیک به کمک سشوار صنعتی، با توجه به عددی که در داخل علامت مثلث بازیافت پلاستیک هست، می توان به جنس پلاستیک پی برد برای مثال در صورتیکه عدد داخل مثلث 6 باشد، متوجه میشویم که پلاستیک از جنس پلی استایرن می باشد. همچنین عدد 5 نشان می دهد ممکن است پلاستیک از جنس پلی پروپیلن باشد. از لفظ " ممکن است" به این جهت استفاده شده، چون خارج از حیطه جوشکاری پلاستیک، ممکن است پلاستیک های دیگری نیز با عدد 5 نمایش داده شوند. اما در حیطه جوشگاری پلاستیک، عدد 5 می تواند نشان دهنده پلی پروپیلن باشد.

مثلث بازیافت

علامت مثلث بازیافت برای انواع پلاستیک ها

پلی اتیلن ترفتالات ( PET / PETE )

در ادامه بیشتر درباره علامت مثلث بازیافت میخوانید. پلی اتیلن ترفتالات که با نماد اختصاری PET یا PETE نمایش داده می شود، جزء پلاستیک های برگشت پذیر به چرخه استفاده دوباره می باشد. پلی اتیلن ترفتالات معمولا بسیار شفاف بوده و همینطور به دلیل خواص شیمیایی که دارد برای نگهداری آب آشامیدنی مناسب است به همین دلیل در تولید بطری های نوشابه و آب معدنی از آن استفاده می شود. پلی اتیلن ترفتالات ها بی خطر هستند اما از طرفی، امکان نفوذ باکتری نیز به درونشان وجود دارد. پس توصیه می ‌شود از این بطری‌ ها بصورت یک بار مصرف استفاده شود و از ریختن مایعات داغ یا قرار دادن آن‌ ها در فریزر جدا خود داری شود. علامت زیر، علامت مثلث بازیافت مربوط به پلی اتیلن ترفتالات می باشد. عدد 1 نشان می دهد که پلی اتیلن ترفتالات تنها یکبار قابلیت بازیافت دارد.

علامت مثلث بازیافت PETE

 

 

پلی اتیلن متراکم ( HDPE )

پلی اتیلن متراکم پلاستیکی است کدر رنگ و همچنین سفت و سخت کهه از استحکام بالایی برخوردار است. پلی اتیلن متراکم کاملا بی خطر بوده و بیشتر در صنایع لوازم خانگی کاربرد دارد. برای مثال در ساخت ظروف مایع ظرفشویی و سایر مواد شستشو مورد استفاده قرار می گیرد. این پلاستیک خشک است اما علی رغم اسن سختی و سفتی زیاد، شکل پذیر است و به ‌راحتی و به سرعت بازیافت می‌ شود. در زیر علامت مثلث بازیافت مربوط به پلاستیک پلی اتیلن متراکم آورده شده است.

علامت مثلث بازیافت HDPE

 

پلی اتیلن با تراکم کم ( LDPE )

پلی اتیلن با تراکم کم پر کاربرد ترین پلاستیک بکار رفته در انواع صنایع می باشد. اگر دقت کنید اکثرا از این پلاستیک در مصارف روزانه استفاده می کنید برای مثال کیسه های نایلونی که هر روز از آنها استفاده میشود از جنس پلی اتیلن با تراکم کم هستند. پلی اتیلن با تراکم کم در دسته پلاستیک ‌های بی خطر هستند اما نکته منفی این است که این پلاستیک ها معمولا قابل بازیافت نیستند. به همین دلیل توصیه می ‌شود سبد خرید و کیسه‌ های پارچه ‌ای جایگزین این کیسه‌ ها شوند. پلی اتیلن با تراکم کم را مشاهده می نمایید.

علامت مثلث بازیافتLDPE

 

 

پلی وینیل کلراید (PVC)

علامت مثلث بازیافت پلاستیک پلی وینیل کلراید که در شکل زیر آورده شده است، نشان می دهد این مثلا 3 بار قابلیت بازگشت پذیری به چرخه استفاده مجدد را دارد. پلی وینیل کلراید یک پلاستیک نرم و انعطاف پذیر است که برای تهیه بطری های روغن مایع، عایق کابل ها،  لوله های پلاستیکی و سیم های برق به کار می رود. محصولات ساخته شده با استفاده از پلاستیک پلی وینیل کلراید قابلیت بازیافت دارند، اما محصولات حاصل پس از بازیافت نبایددر مصارفی که به نحوی با مواد غذایی در ارتباط هستند استفاده شود. هم چنین این مواد در برابر حرارت، گاز های خطرناکی از خود متصاعد می کنند، لذا باید از تماس مواد غذایی گرم با این نوع پلاستیک و یا سوزاندن آن خودداری شود.

علامت مثلث بازیافت V

 

 

پلی پروپیلن (PP)

پلی پروپیلن جزء پلاستیک های بسیار خوش بازیافت به حساب می آید که بی خطر بوده و حتی در مجاورت با مواد غذایی داغ هم خطری برای استفاده کننده ندارد. از پرو پیلن اکثرا در بسته بندی مواد غذایی استفاده می گردد برای مثال ظرف ماست و ظروف مشابه که قسمت دهانه نسبتا گشادی دارند، همچنین نی هایی که برای نوشیدن استفاده می شود نیز در بافت خود از وجود پلی پروپیلن بهره برده اند.

 علامت مثلث بازیافت PP

برای کسب اطلاعات دقیق تر مقاله " همه آنچه باید درباره پلی پروپیلن بدانید " را در بخش مقاله های شرکت آرکا صنعت تیوان مطالعه نمایید.

 

پلی استایرن ( PS )

پلاستیک پلی استایرن معمولا در ساخت ظروف یکبار مصرف استفاده می شود، پلی استاتیرن به سختی بازیافت می شود. دقت کنید این نوع پلاستیک در مجاورت با غذای داغ و حرارت دیدن سمی و سرطان زاست در نتیجه بر خلاف پلی پروپیلن بهتر است در صنایع غذایی کاربرد نداشته باشد. برای یادآوری، هرگز غذا یا نوشیدنی گرم در ظروف پلاستیکی از جنس پلی استایرن قرار ندهید.

علامت مثلث بازیافت PS

 

 

سایر پلاستیک‌ ها

سایر پلاستیک ‌ها مانند پلی ‌اورتان (PU) ، پلی کربنات(PC)، پلی آمید (PA) و هم چنین آلیاژهای پلاستیکی در این دسته قرار می گیرند. استفاده از این جنس پلاستیک به ویژه در صنایع غذایی همیشه گزینه آخر باشد. این دستته از پلاستیک ها معمولا سمی بوده و غیر قابل بازیافت هستند. در نتیجه ترجیحا از آن استفاده نکنید.

علامت مثلث بازیافت

 

بهتر است درباره سایر علائم موجود بر روی پلاستیک ها نیز اطلاعات جامعی بدست آورید برای تحقق این امر، " همه چیز درباره کد های پلاستیک " را مطالعه نمایید.

برای خرید تجهیزات جوشکاری پلاستیک برند پرولکترو PROLEKTRO ترکیه از طریق وب سایت شرکت آرکا صنعت تیوان اقدام نمایید.

 

AST1 , کلیه حقوق محفوظ است.
برنامه نویسی و طراحی سایت توسط اکسیر.
Top