Skip Navigation Linksآرکا صنعت تیوان > صفحه اصلی > مقالات > مقاله
کاربرد سشوار صنعتی حرفه ای
سشوار صنعتی حرفه ای پرولکترو PROLEKTRO

همه چیز درباره سشوار صنعتی حرفه ای

همانطور که از نام این محصول پیداست سشوار صنعتی در دسته ابزارآلات صنعتی بسیار پرکاربرد می باشد که در صنعت استفاده فراوان دارد. سشوار صنعتی حرفه ای در مشاغل مختلف صنعتی جهت گرم کردن انواع سطوح و گاها شکل دهی اجسام فلزی، پلاستیکی و یا موارد دیگر به کار می رود.

مشاغل بسیاری نیاز به استفاده از یک موتور گرم کننده دارند برای مثال از مشاغلی که سشوار صنعتی در آن ها کاربرد دارد صافکاری و نقاشی در صنعت خودروسازی و موتور سیکلت، کابینت سازی، نجاری، رنگ کاری، بسته بندی و لیبل زنی بر روی سطوح هستند. گذشته از این از شسوار صنعتی در مشاغلی مانند لوله کشی جهت خم کردن لوله های پلی اتیلن و پلاستیکی و تعمیر خودرو و موتور سیکلت نیز استفاه می گردد.

آرکا صنعت تیوان تامین کننده انواع سشوار صنعتی برند پرولکترو PROLEKRTRO ساخت کشور ترکیه و با برترین کیفیت در انواع مدل ها می باشد.

سشوار صنعتی چیست؟

برای اینکه اطلاعات کاملی درباره سشوار صنعتی داشته باشیم، بهتر است "سشوار صنعتی" را به لحاظ لغوی و ساختاری ریشه یابی کنیم. سشوار صنعتی با نام سشوار جوشکاری پلاستیک نیز شناخته شده است.

سِشُوارِ (به فرانسوی Séchoir ) در واقع دستگاهی الکتریکی می باشد که برای خشک کردن و یا حالت دادن انواع سطوح مانند پلاستیک های دسته ترموپلاست به کار می‌رود. سشوارها عمدتا از دو بخش اصلی تشکیل شده اند. این دو بخش عبارتند از: یک موتور الکتریکی و یک المنت حرارتی

در ادامه به بررسی دقیق تر ساختار سشوار صنعتی می پردازیم.

سشوار صنعتی و توری فلزی

اگر در دسته تعمیرکاران جوش پلاستیک قرار داشته باشید، می دانید که روش خاصی برای تعمیر قطعات پلاستیکی وجود دارد که با وجود استاندارد نبودن هنوز هم کاربرد دارد. جوشکاری پلاستیک با توری فلزی روشی پر طرفدار می باشد که در بین تعمیرکاران خودرو و موتورسیکلت طرفداران مخصوص خود را دارد.

اگر در دسته صاحبان خودرو و موتورسیکلت هستید، حتما تا بحال خودرو و موتورسیکلتتون دچار صدمه و یا شکستگی شده است. اگر قطعه خودرو شما از جنس پلاستیک باشد، احتمالا با توری فلزی برایتان جوشکاری پلاستیک انجام داده اند.

در این روش، یک توری فلزی را با دستگاه های مختلف گرم کرده و بر روی پلاستیک فشار می دهند تا در بافت آن فرو رفته و پس از سرد شدن شکستگی را پوشش دهد. اما برای تعمیر قطعات پلاستیکی استفاده از توری فلزی روش استانداردی نیست. برای اینکه جوش پلاستیک استانداردی داشته باشید، باید از الکترود و سشوار صنعتی استفاده نمایید.

ساختار سشوار های صنعتی حرفه ای

سشوار های صنعتی حرفه ای دارای یک المنت حرارتی می باشند که می‌توان آن را همزمان با کارکرد موتور سشوار، روشن یا خاموش کرد. شسوار جوشکاری پلاستیک پرولکترو مدل 9000 در این دسته بندی قرار می گیرد.

همچنین در برخی از سشوار های صنعتی حرفه ای امکان زیاد کردن یا تنظیم سرعت موتور و در نتیجه سرعت دمش هوا وجود دارد. این دسته از سشوار های صنعتی به لحاظ تنظیم میزان دمش و درجه حرارت حرفه ای تر به شمار می آیند. سشوار صنعتی پرولکترو مدل 9001 از این نمونه می باشد که دارای دیمر حرارتی می باشد.

المنت حرارتی موجود در سشوار های صنعتی

 وجود المنت حرارتی در ساختار بدنه سشوار های صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است. المنت حرارتی وظیفه محافظت از سشوار صنعتی را بر عهده دارد. چرا که در این دستگاه ها معمولا درجه حرارت بالایی ( در سشوار جوش پلاستیک پرولکترو بین 700 تا 720 درجه سانتی گرد) ممکن است سبب آسیب به دستگاه گردد.

نوع طراحی المنت حرارتی در سشوار های صنعتی حرفه ای

المنت حرارتی موجود در سشوار صنعتی حرفه ای به گونه ای طراحی شده است تا بیشترین کارایی را داشته باشد. این المنت ها از سیم هایی که شبیه به فنر های نازک بوده و طول برابر با 67 میلیمتر ساخته شده اند که در دو ردیف دایره ای قرار گرفته اند. این سیم ها درون بدنه استوانه ای شکل از جنس سرامیک قرار گرفته است. طول المنت حرارتی سشوار های صنعتی پرولکترو 90 میلیمتر (معادل 9 سانتی متر) می باشد.

 

دلیل استفاده از سرامیک در المنت سشوار صنعتی

سرامیک به نوعی عایق الکتریکی محسوب می شود که از مقاومت الکتریکی بسیار بالایی برخوردار است. چیزی که سبب ایجاد گرما در المنت سشوار های صنعتی می شود، عبور جریان برق از سیم ها می باشد. وجود سرامیک با مقاومت الکتریکی بالا، از سوختن و اکسید شدن اجزاء داخلی سشوار صنعتی جلو گیری خواهد کرد.

سشوار های صنعتی و مخصوص جوش پلاستیک برند پرولکترو کشور ترکیه به المنت های حرارتی سرامیکی مجهز هستند. این المنت ها دارای دوشاخه سوکتی و یک عایق المنت حرارتی از جنس میکا می باشند که تعویض و نصب آن را آسان می کند. المنت های حرارتی پرولکترو PROLEKTRO  در دو نوع تولید شده که تنها توسط شرکت آرکا صنعت تیوان بصورت قانونی و با گارانتی قابل ارائه می باشد.

 

مشخصات فنی سشوار صنعتی

 تقریبا بدنه تمام سشوار های صنعتی از جنس نوعی پلاستیک فشرده مقاوم ساخته شده است که در برابر دمای بالا و ضربه بسیار مقاوم می باشند. بدنه سشوار های صنعتی حرفه ای دارای دسته دوبل هستند این دابل بودن به این جهت می باشد که محافظت از دست کاربر حین انجام جوشکاری پلاستیک بسیار مهم می باشد. سشوار صنعتی دارای الکترو موتور قدرتمند و المنت حرارتی داخل بدنه بوده و توان تولید حرارت بالای 700 درجه سانتیگراد را دارد. در نوک سشوار صنعتی متمرکز کننده حرارت فلزی قرار دارد که با نام نازل دستگاه نیز نامیده می شود. سشوار هاری صنعتی به گونه ای طراحی شده اند که می توان آنها را روی پایه قرار داد و بدون دخالت دست نیز مورد استفاده قرار داد.

 

تاریخچه ساخت سشوار های صنعتی

اولین سشوار با خلاقیت یک آرایشگر به منظور خشک کردن مو ساخته شد. "الکساندر گودفروی" آرایشگر فرانسوی بود که با احساس نیاز به گسترش شغلش، در صدد ساخت سشوار برآمد. او در سال ۱۸۹۰ میلادی اختراع خود را به عرصه ظهور رساند. با این توصیف سشوارهای اولیه تنها در آرایشگاه و پیرایشگاه‌ها دیده می‌شدند.

با پیشرفت صنعت، رفته رفته سشوار های گودفری پا به صنعت نیز گذاشتند و با کمی تغییر در میزان دمش و درجه حرارت، برای مصارف دیگری نیز به کار رفتند. سشوار های صنعتی امروزه در واقع همان سشوار های جهش یافته ی گود فری هستند.

دسته بندی سشوار ها بر پایه کاربرد

سشوارها بر اساس کاربرد های متفاوتی که دارند به دسته بندی های زیر تقسیم خمی شوند :

 • سشوار صنعتی
 • سشوار چرخشی
 • سشوار آیونیک
 • سشوار دیواری
 • سشوار پایه دار
 • سشوار حرفه‌ای
 • سشوار نیمه‌حرفه‌ای

کاربرد سشوار صنعتی

برخی از مهم ترین کاربرد های سشوار صنعتی عبارتند از : 

 • پاک کردن سطح فلزات از زنگ زدگی
 • از بین بردن چسب های صنعتی
 • کندن رنگ از سطوح یا کفپوش ها
 • خم کردن لوله های پلاستیکی
 • جوشکاری پلاستیک و پلیمر ها
 • حرارت دهی
 • هوا گیری و وکیوم کردن

چرا سشوار جوش پلاستیک پرولکترو بجای سشوار صنعتی رونیکس؟

شرکت پرولکترو کشور ترکیه با بازسازی مدار های داخلی خود امکانات بیشتری نسبت به برند های مشابه ( مانند سشوار صنعتی رونیکس و سشوار آروا) به محصولات خود افزوده است.

برای مثال سشوار های صنعتی پرولکترو PROLEKTRO، قابلیت باز شدن مدار و تعمیر در صورت آسیب دیدن را دارند. این در حالی است که بسیاری از برند ها این امکان را ندارند. از دیگر برتری های سشوار جوش پلاستیک پرولکترو، درجه حرارت بالای آن می باشد که بین 700 تا 720 درجه سانتی گراد می باشد.

از دیگر مزیت های استفاده از سشوار های صنعتی پرولکترو، داشتن نازل مخصوص می باشد. این نازل به گونه ای طراحی شده است که نوک آن انحنای ملایمی دارد. این انحنا سبب می شود برای انتقال گرما بین زمین ( قطعه کار) و الکترود، نیاز به چرخش زیاد دست نبوده و با کمترین چرخش مچ دست گرما قابلیت جابجایی دارد. این امر سبب راحتی بیشتر استاد کار حین انجام جوشاری پلاستیک می باشد. از سمت دیگر، از آنجا که نوک نازل نازک تر می باشد، سبب می شود تا تمام حرارت خارج شده از دستگاه، در نقطه کوچکی متمرکز شده و پرتی حرارتی نداشته باشیم. همین موضوع سبب بازده بالای سشوار های صنعتی پرولکترو PROLEKTRO می باشد.

 فروش نازل سشوار جوش پلاستیک

لیستی از مدل های متفاوت سشوار های پرولکترو را مشاهده می نمایید (تمام مدل ها را می توانید در صفحه محصولات شرکت آرکا صنعت تیوان مشاهده نمایید.) :

 

سشوار جوش پلاستیک

وات المنت حرارتی بکار رفته در دستگاه

ولت المنت حرارتی بکار رفته در دستگاه

قدرت دستگاه

9000 تک پرولکترو PROLEKTRO

1550 وات

230 ولت

1650 وات

9000 ست پرولکترو PROLEKTRO

1550 وات

230 ولت

1650 وات

9000 تک چراغدار پرولکترو PROLEKTRO

1550 وات

230 ولت

1650 وات

9000 ست چراغدار پرولکترو PROLEKTRO

1550 وات

230 ولت

1650 وات

9001 تک پرولکترو PROLEKTRO

900 وات

230 ولت

1000 وات

9001 ست پرولکترو PROLEKTRO

900 وات

230 ولت

1000 وات

9001 تک چراغدارپرولکترو PROLEKTRO

900 وات

230 ولت

1000 وات

9001 ست چراغدار پرولکترو PROLEKTRO

900 وات

230 ولت

1000 وات

 

مجموعه ای از نمونه کار های جوش داده شده با سشوار های صنعتی پرولکترو را از اینجا مشاهده نمایید.

 

 

شرکت آرکا صنعت تیوان تنها نماینده رسمی برند پرولکترو PROLEKTRO ساخت کشور ترکیه در ایران می باشد. تنها راه خرید قانونی تجهیزات جوشکاری پلاستیک با گارانتی شرکتی، خرید از وب سایت رسمی شرکت آرکا صنعت تیوان و یا دیجی کالا می باشد.

AST1 , کلیه حقوق محفوظ است.
برنامه نویسی و طراحی سایت توسط اکسیر.
Top