Skip Navigation Linksآرکا صنعت تیوان > صفحه اصلی > مقالات > مقاله
انواع پلاستیک و کاربردهای آن
پلاستیک و کاربرد آن

ویژگی پلاستیک ها و انواع آن ها

تاریخچه پلاستیک

تا حالا درباره تاریخچه پلاستیک و ویژگی پلاستیک کنجکاو شده اید؟ اگر کسب و کاری مرتبط با پلاستیک دارید بهتر است اطلاعات مختصری درباره ویژگی های پلاستیک داشته باشید. در این مقاله از آرکا صنعت تیوان قصد داریم درباره پلاستیک، ویژگی های پلاستیک، تاریخچه و انواع پلاستیک مطالبی در اختیار شما قرار دهیم.

وجه اشتراک عاج فیل و پلاستیک

قبل از پرداختن به ویژگی پلاستیک بهتر است بدانیم منشا پیدایش پلاستیک کجاست. شاید عجیب به نظر برسد ولی نخستین بار این عاج فیل بود که سبب بوجود آمدن پلاستیک شد. پیدایش پلاستیک داستان بسیار جالبی را در پس خود پنهان دارد. در دهه 1820 میلادی، به دلیل وجود ماده ای سخت در ترکیب عاج فیل به نام پیلسته، که ماده ایست با بافت سخت، محکم و به رنگ سفید مات (که از ویژگی پلاستیک -ویژگی پایه ای پلاستیک- می باشد)، از آن در صنایع و حیطه های متفاوتی از جمله زیبایی و علمی استفاده های بسیار می شده است. هنوز هم برخی از ویژگی های عاج فیل در ویژگی پلاستیک به چشم میخورد.

چرا پلاستیک ؟

همانطور که ذکر شد ویژگی های پایه مانند استحکام و داشتن بافت سخت در ماده جدیدی که اختراع شده بود وجود داشت. ویژگی های یاد شده جزو پایه ای ترین ویژگی پلاستیک قرار گرفت. بدلیل تهدید شدن نسل حیوانات عاج داری مانند فیل، به انقراض، استفاده از عاج فیل در صنایع ممنوع اعلام شد. بنابراین صاحبان مشاغل مرتبط باید در فکر جایگزینی برای آن می بودند تا ویژی های مشترکی با عاج داشته باشد از طرفی برای تهیه آن نیاز به کشتن و صدمه زدن به حیوانات نباشد. پروسه کشف پلاستیک بسیار پر فراز و نشیب است. در سال 1833، "بارون جونز جیکوب برزلیوس" که شیمیدانی حاذق بود برای نخستین بار از "پلیمر" نام برد. حدود 6 سال بعد "چارلز گودیر"  با استناد به نتایج دستاورد های جیکوب موفق شد پلاستیک را به جامعه بشری هدیه کند. ویژگی های پلاستیک برخی از ویژگی های عاج را دارا بود با تفاوت هایی بسیار فاحش. در ادامه ویژگی پلاستیک را بر می شمریم.

از آن پس با پیشرفت های روز افزون، فرمول و ویژگی های پلاستیک رفته رفته دستخوش تغییراتی شد تا امروزه ما بتوانیم در صنایع مختلف مانند صنعت پزشکی، ساخت لوازم خانگی، صنعت خودور سازی و حتی برخی صنایع تزئینی از پلاستیک استفاده کنیم.

پلاستیک چیست؟

پلاستیک ها موادی هستند که طی فرآیند پلیمر سازی بدست می آیند. پلاستیک در واقع جزو مواد مصنوعی به حساب می آید و بصورت طبیعی یافت نمی شوند. مهم ترین ویژگی پلاستیک ها، قابلیت شکل پذیری و انعطاف پذیری آنهاست، در نتیجه به کمک فرآیند های گرمایی و مکانیکی میتوان آن ها را بسته به نوع نیاز فرم دهی و شکل دهی کرد.

پلاستیک ها، در اکثر لوازم مورد مصرف روزانه کاربرد دارند علاوه بر آن در جهت تعمیر و ترمیم بافت های آسیب دیده نیز می توان از انواع پلاستیک استفاده کرد. پس میتوان اینطور نتیجه گیری کرد که تعمیر پذیری نیز دیگر ویژگی پلاستیک می باشد.

آرکا صنعت تیوان تنها وارد کننده و عرضه کننده انواع الکترود های جوش پلاستیک می باشد که در جوشکاری پلاستیک می توان از آنها بهره جست.

 

مشخصات و ویژگی پلاستیک

در این بخش نگاهی اجمالی به مشخصات و برخی ویژگی های پلاستیک خواهیم انداخت. اصلی ترین ویژگی پلاستیک انعطاف پذیری آن می باشد. داشتن قابلیت برگشت پذیری به چرخه صنعت و تولید هم از دیگر ویژگی های مواد پلاستیکی است. بر اساس این ویژگی اخیر، پلاستیک ها به دو دسته ی اصلی تقسیم بندی می شوند. که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

انواع پلاستیک

آیا پلاستیک به صورت طبیعی در طبیعت یافت می شود؟

در پاسخ به این پرسش هم میتوان جواب "مثبت" داد و هم جواب "منفی" !!!

پاسخ منفی از این بابت که : پلاستیک به آن معنی که ما میشناسیم در طبیعت وجود ندارد.به عبارتی منبعی که بصورت طبیعی و بدون نیاز به انجام فرآیندی مازاد پلاستیک تولید کند وجود ندارد. در واقع پیدا شدن پلاستیک بصورت طبیعی جزو ویژگی پلاستیک محسوب نمیشود. اما می توان برخی از عناصر طبیعت را جزو این دسته بندی جای داد. برای مثال، الیاف گیاهی و یا نوعی کهربا که صمغ درخت ایجاد شده است البته کهربا با وجود اینکه بطور کامل پلاستیک به حساب نمی آید اما بصورت انگشت شمار شامل ویژگی پلاستیک می شود. فاکتور اصلی در تشخیص این دسته بندی این است که باید بافتی شفاف داشته باشند.

پلاستیک طبیعی

تغییرات بافت پلاستیک از گذشته تا به امروز

خالی از لطف نیست نیم نگاهی به این نکته کنیم که در گذشته، عناصر تشکیل دهنده ی پلاستیک، الیاف طبیعی و گیاهی بودند. پس از آن ذغال سنگ جای الیاف گیاهی را در بافت پلاستیک گرفت اما در حال حاضر، نفت این وظیفه را عهده دار شده است.

دسته بندی پلاستیک

پلاستیک ها در واقع به سه زیر شاخه اصلی تقسیم بندی می شوند :

  • ترموپلاست ها
  • ترموست ها
  • الاستومر

ترموپلاست ها

نام "ترموپلاست" به دسته ای از پلاستیک ها اتلاق می گردد که ویژگی Overhaul (تعمیر پذیری) و بازگشت به چرخه استفاده دوباره را دارا میباشند. پلاستیک مصرفی در اکثر لوازم خانکی، صنعت خودرو سازی، اسباب بازی ها و همچنین صنایع پزشکی، از نوع پلاستیک های ترموپلاست می باشد. با توجه به این بند، تعمیر پذیری را می توان در دسته ویژگی های پلاستیک قرار داد که البته ویژگی مهم پلاستیک نیز به حساب می آید.

درصورتی که پلاستیک های ترموپلاست آسیب ببینند، امکان ترمیم آن با جوشکاری پلاستیک و سشوار صنعتی وجود دارد. خرید تجهیزات جوشکاری پلاستیک تنها از طریق شرکت آرکا صنعت تیوان امکان پذیر می باشد.

نحوه تشخیص ترموپلاست ها

خوشبختانه ویژگی پلاستیک در تشخیص آن بسیار کمک کننده است برای مثال، جهت تشخیص ترموپلاست ها، کافی است تا با استفاده از سشوار جوشکاری پلاستیک، گوشه ای از قطعه پلاستیک مورد نظر را تحت دمای مناسب قرار دهیم. در طی این فرآیند به جهت ویژگی منحصر بفردی که پلاستیک های دسته ترموپلاست دارند، نوعی مایع که اصطلاحا به آن شیره ی پلاستیک گفته می شود ترشح میگردد. ترشح این مایع به معنای این است که پلاستیک از نوع ترموپلاست می باشد.

کشسانی بودن نیز از ویژگی پلاستیک های ترموپلاست می باشد و به موجب این ویژگی می توان با گرم و سرد کردن های مداوم آنها را برای بار چندم طراحی و ترمیم کرد و یا به آنها حالت داد.

پلاستیک های ترموپلاست خود به زیر شاخه های دیگری تقسیم بندی می شوند که کاربرد های متفاوتی دارند.

براس تشخیص انواع پلاستیک و همچنین کاربرد آنها می توانید با تهیه ی دستگاه های جوشکاری پلاستیک پرولکترو، تنها از طریق نمایندگی رسمی آن در ایران، "شرکت آرکا صنعت تیوان" از کلاس های آموزشی ما بصورت رایگان بهره مند شوید.

ترموست ها

راحت ترین راه تشخیص پلاستیک ترموست این است که جزو دسته بندی ترموپلاست نباشد. بنابراین طبق روشی که در قسمت ترموپلاست شرح داده شد، پلاستیک را در معرض حرارت قرار دهید و واکنش آن را مورد بررسی قرار دهید

نحوه تشخیص ترموست ها

ویژگی پلاستک های ترموست بر خلاف ترموپلاست هاست. پلاستیک های ترموست، با اعمال حرارت، برخلاف ترموپلاست ها واکنش نشان میدهند بدین صورت که کاملا خشک باقی می مانند و یا در حالت دوم، پس از چند لحظه مقاومت در برابر حرارت به یکباره حالت ریزشی پیدا میکنند. پلاستیک های ترموست را با گرم کردن مجدد نمی توان حالت داد و همواره به یک شکل خواهند ماند. پس اینطور نتیجه گیری می شود که بر خلاف ترموپلاست، تعمیر پذیری ویژگی پلاستیک ترموست به حساب نمی آید.

الاستومر ها

الاستومر ها، با نام ترموپلاستیک الاستومر نیز شناخته می شوند. واژه "ترموپلاستیک الاستومر" از ترکیب سه کلمه بوجود آمده است :

  • ترمو : به معنای "گرما"
  • پلاستیک : جوهره اصلی الاستومر و نشان دهنده جنس آن می باشد.
  • الاستومر : اشاره به داشتن خاصیت کشسان این پلاستیک دارد.

در بیان ویژگی پلاستیک های دسته الاستومر باید گفت پلاستیک هایی از جنس الاستومر خاصیت کشسانی دارند و در اثر ضربه شکسته نمیشوند. بلکه حالت فرورفتگی به خود میگیرد. این حالت کشسان، سبب میشود تا روش جوش دادن این دسته از پلاستیک ها متفاوت باشد. این روش را به تفصیل می توانید در مقاله " جوش پلاستیک مدرن و استاندارد با پرولکترو " مطالعه کنید. به دلیل ویژگی پلاستیک های الاستومری از آن ها در صنایع و کاربرد های بسیار متفاوتی استفاده می شود.

کاربرد پلاستیک

اگر دقت کرده باشید اکثر قریب به اتفاق لوازمی که در طی روز استفاده می شود، تماما از پلاستیک است و یا حداقل در قسمتی از آن، پلاستیک به کار رفته است این کاربرد فراوان به دلیل ویژگی پلاستیک می باشد که در برخی موارد منحصر بفرد است. همین تعریف را می توانیم به صنایع بزرگ نیز بسط دهیم. برای مثال صنعت بسته بندی به جهت التزام به داشتن استحکام و انعطاف پذیری دو ویژگی پلاستیک که از اهمیت بالایی برخوردار است، تنوع و موفقیت خود را وام دار وجود پلاستیک می باشد.

لوله های آب و فاضلاب و کفپوش و ... که در صنعت ساختمان سازی به دفعات و در حجم بالا از آن ها استفاده میشود نیز همگی از جنس پلاستیک هستند. بدلیل وزن کم و مقاومتی که پلاستیک دارد، در صنعت حمل و نقل نیز از کاربرد دارد. برای مثال بدنه قایق و هواپیما داوطلبان استفاده از جنس پلاستیک هستند. در صنعت خودرو سازی نیز برای ساخت سیم ها، چراغ ها و بدنه داخلی، تا قطعات زیر کاپوت؛ مثل پنکه، رادیاتور و لوله بنزین بدلیل مقاومت حرارتی خوب از این کشف شگفت انگیز استفاده میشود . نقش مهم دیگر این مواد در تجهیزات زمینی دنباله دار مثل پمپ و لوله و شیر است.

کد پلاستیک چیست؟

هر قطعه ساخته شده از جنس پلاستیک، بر روی قسمتی از خود چند خط نوشته دارد که به کمک آن میتوان به ویژگی پلاستیک خاص که کد به آن تعلق دارد پی برد. این نوشته ترکیبی از اعداد، علائم و حروف انگلیسی می باشد که اطلاعات ارزشمندی در رابطه با جنس و ویژگی پلاستیک، الیاف بندی پلاستیک و تاریخ تولید پلاستیک در اختیار ما قرار می دهد. جالب است بدانید تاریخ تولید درج شده بر روی قطعه پلاستیک، می تواند حتی در رابطه با کارگران و اپراتور های خط تولید در آن روز نیز اطلاعاتی در اختیار ما قرار دهد. مقاله " همه چیز درباره کد پلاستیک " در این مورد مفصل توضیح داده شده است.

 برای اطلاع از نحوه ی ترمیم پلاستیک های ترموپلاست و یا آشنایی با تجهیزات لازم برای جوشکاری پلاستیک به سایت شرکت آرکا صنعت تیوان مراجعه نمایید.

AST1 , کلیه حقوق محفوظ است.
برنامه نویسی و طراحی سایت توسط اکسیر.
Top