Skip Navigation Linksآرکا صنعت تیوان > صفحه اصلی > مقالات > مقاله
داستان تولد خودرو های بنز
داستان تولد خودرو های بنز

همه چیز در بنز چطور شروع شد؟

"عملی کردن ایده ها از خود ایده ها مهمتره"

قبلا درباره تاریخچه خودروسازی از ابتدا تا کنون صحبت کردیم.در این مقاله از سری مقالات آرکا صنعت تیوان درباره زندگی نامه بنز، داستان بوجود آمدن خودرو های بنز و تمام افرادی که سهم هرچند اندکی در بزرگ شدن این برند داشتند خواهیم خواند.

برای اینکه همه چیز را درباره امپراتوری بنز بدانیم باید به قبل از تولد کارل بنز، پدر خودرو های بنز برگردیم. به دوران تولد دایملر. گوتلیب دایملر در 17 مارس 1834 در شورندورف آلمان به دنیا آمد. پس از آموزش به عنوان اسلحه ساز و کار در فرانسه، مشغول به تحصیل در مدرسه پلی تکنیک اشتوتگارت شد. وی فعالیت های فنی بسیاری در فرانسه و انگلیس داشت و بعد از آن، به عنوان نقشه کش در Geislingen شروع به کار کرد. نقطه عطف زندگی او را می توان ملاقات با میباخ دانست او در سال 1865 با ویلهلم مایباخ ملاقات کرد. در سال 1872، او مدیر فنی شرکت سازنده موتورهای گازی Deutz Gasmotorenfabrik شد ودرست در همان زمان بود که وی برای نخستین بار با فناوری چهار زمانه اتو آشنا شد. چیزی نگگذشت که دایملر با مدیر عامل شرکت اختلافاتی پیدا کرد که روز به روز به شدت آن افزوده می شد به همین دلیل دایملر تصمیم به ترک شرکت گرفت ودر سال 1882 این تصمیم خود را عملی کرد. دایملر که حالا از Geislingen جدا شده بود در گلخانه خود در ویلای Cannstatt یک کارگاه توسعه راه اندازی کرد تا روی توسعه موتورهای چهار زمانه بنزینی که با آنها آشنا شده بود متمرکز شود. دایملر مایباخ را به عنوان شریک خود انتخاب کرد و با همکاری وی یک موتور احتراق داخلی را توسعه داد که امروزه با نام "ساعت پدربزرگ" شناخته می شود. ویژگی های بارز این دستگاه بهره برداری از طراحی فشرده و کم وزن می باشد.

گوتلیب دایملر

در این مسیر هزینه های بالای انجام آزمایش های متعدد کل ثروت دایملر را از بین برد، به همین دلیل دایملر مجبور شد تا برای توسعه طرح خود و انجام آزمایش های لازم به دنبال شرکای تجاری برای کسب و کار خود باشد. بنابراین به همراه ماکس دوتنهوفر و شریک تجاری اش ویلهلم لورنز، شرکتی با نام Daimler-Motoren-Gesellschaft را تأسیس کرد. اما در حالی که دوتنهوفر می‌خواهد موتورهای ثابت تولید کند، دایملر ترجیح می‌دهد بر تولید خودرو تمرکز کند و بار دیگر دایملر با شرکای تجاری خود به مشکل و اختلاف نظر بر می خورد.

 

جدول زمانی رخداد های زندگی گوتلیب دایملر
ردیف شرح رخداد بازه زمانی
1 تولد گوتلیب دایملر مارس 1834
2 تحصیل در مدرسه اشتوتگارت 1857 -1859
3 کار به عنوان نقشه کش در  Geislingen 1862
4 ملاقات با ویلهلم مایباخ 1865
5 مدیر فنی شرکت سازنده موتورهای گازی Deutz Gasmotorenfabrik 1872
6 بروز اختلاف با مدیریت و ترک شرکت 1882
7 توسعه موتور احتراق داخلی 1884
8 تاسیس Daimler-Motoren-Gesellschaft 1890

 

از طرف ویلهلم مایباخ نیز به دلیل شرایط غیرقابل قبول قرارداد از شرکت استعفا داده وحالا دایملر از این فرصت استثنایی استفاده کرده و با هوش سرشار خود به نیرنگی متوسل شد. بار دیگر او و میباخ به ساخت موتور ادامه می دهند، اما پتنت ها ( حق ثبت اختراع ) همه به نام گوتلیب دایملر هستند. تنش روزافزون روابط با دوتنهوفر و لورنز باعث شد تا در نهایت دایملر را به عنوان سهامدار کنار بگذارند. بدتر شدن وضعیت مالی منجر به رکود توسعه فنی می شود، که DMG را وادار می کند تا در سال 1895 مایباخ را به شرکت بازگرداند ما او امتناع می کند و اشاره می کند که بدون دایملر باز نخواهد گشت. در نهایت، فشارهای تجاری منجر به بازگشت هر دوی آنها به شرکت می شود. به لطف موتور فونیکس ساخته شده توسط مایباخ، موتور دایملر در خارج از کشور محبوبیت پیدا می کند. گروهی از صنعتگران انگلیسی آماده پرداخت 350000 مارک برای حقوق مجوز هستند. مایباخ به عنوان مدیر فنی DMG منصوب می شود و گوتلیب دایملر در هیئت فنی منصوب می شود و بازرس کل هیئت نظارت می شود. بازگشت هر دو نفر به DMG پیشرفت غیرمنتظره ای برای شرکت به همراه داشت.

اما گوتلیب دایملر تنها برای مدت کوتاهی از این پیشرفت سریع لذت برد چرا که او در 6 مارس 1900 بر اثر بیماری قلبی درگذشت.

 

جدول زمانی رخداد های زندگی گوتلیب دایملر
ردیف شرح رخداد بازه زمانی
1 استعفای ویلهلم میباخ 1891
2 بازگشت میباخ و دایملر به DMG  1895
3 مرگ دایملر بر اثر بیماری قلبی 1900

عشق به اختراع هرگز پایان نخواهد یافت

از اینجاست که وارد زندگی آقای بنز میشیم. کارل بنز در 25 نوامبر 1844 در کارلسروهه آلمان به دنیا آمد. پدرش در ژوئیه 1846 یعنی درست وقتی که کارل دو ساله بود درگذشت. علیرغم زندگی در کیفیت پایین و مساعد نبودن اوضاع مالی، مادرش سخت کوشید تا کارل در یک مدرسه معتبر تحصیل خود را شروع کرده و ادامه دهد در نتیجه وی تحصلات آکادمیک خود را در رشته مهندسی مکانیک دنبال میکند. تحصیل در رشته مکانیک به همراه علاقه و پشت کار کارل سبب می شود تا مهندس جوان به سرعت از یک قفل ساز ساده به یک طراح و سرکارگر کارگاه تبدیل شود. پس از مدتی کارل بنز به نیروهای "مکانیک" آگوست ریتر پیوست و نخستیم شرکت خود را به نام "کارل بنز و آگوست ریتر، کارگاه مهندسی" در مانهایم تأسیس کند. اما با گذشت زمان ویلهلم نشان می دهد که شریک قابل اعتمادی برای کارل نیست، در این شرایط کارل بنز مجبور می شود با استفاده از جهیزیه همسرش، برتا رینگر، سهم شراکت او را پرداخت کرده و از آن پس شرکت را به تنهایی اداره کند. از آن زمان ببعد کارل بنز تمام تمرکز خود را بر روی ساخت یک موتور دو زمانه گازسوز گذاشته تا آرزوی خود را که ساخت "خودروی بدون اسب" بود محقق کند. پس از تلاش های طولانی و پرزحمت، او موتور را برای اولین بار در شب سال نو در سال 1879 روشن می کند. کارل بنز شرکت خود با نام «Gasmotorenfabrik Mannheim» (کارخانه موتورهای گازی مانهایم) را تأسیس کرد.

 

جدول زمانی رخداد های زندگی گوتلیب دایملر
ردیف شرح رخداد بازه زمانی
1 تولد کارل بنز در کارلسروهه 1844
2 پیوستن بنز به آگوست ریتر 1871
3 تمرکز بر روی موتور دو زمانه از 1878
4 روشن کردن اولین موتور در شب سال نو 1879

 

 

پس ازمدت زمانی ویلهلم مایباخ در سال به دلیل شرایط غیرقابل قبول قرارداد، از شرکت استعفا داد و دایملر درست از این موقعیت استفاده کرد و به نیرنگی متوسل شد. او همچنان به ساخت موتور با مایباخ ادامه داد اما تمام پتنت ها( حق ثبت اختراع ) به نام خودش بود. با بدتر شدن وضعیت مالی که منجر به رکود توسعه فنی شده بود، شرکت DMG را وادار می کند تا تصمیم بگیرد مایباخ را بازگرداند. مایباخ اما امتناع می کند و اظهار دارد که بدون دایملر به شرکت باز نخواهد گشت. در نهایت، فشارهای تجاری منجر به بازگشت هر دوی آنها به شرکت می شود. به لطف موتور فونیکس ساخته شده توسط مایباخ، موتور دایملر در خارج از کشور محبوبیت پیدا می کند. گروهی از صنعتگران انگلیسی آماده پرداخت 350000 مارک برای حقوق مجوز هستند. مایباخ به عنوان مدیر فنی DMG منصوب می شود و گوتلیب دایملر در هیئت فنی منصوب می شود و بازرس کل هیئت نظارت را برعهده می گیرد. بازگشت هر دو نفر به DMG صعود سهام و موفقیت غیرمنتظره ای را برای شرکت رقم می زند.

گوتلیب دایملر اما برای مدت کوتاهی از این پیشرفت هیجان انگیز لذت می برد. او در 6 مارس 1900 بر اثر بیماری قلبی درگذشت.

 

 

جدول زمانی رخداد های زندگی گوتلیب دایملر
ردیف شرح رخداد بازه زمانی
1 استعفای ویلهلم میباخ 1891
2 بازگشت میباخ و دایملر به DMG  1895
3 مرگ دایملر بر اثر بیماری قلبی 1900

 

کارل بنز در ژانویه 1883 شرکت را ترک کرد و به شرکای تجاری جدید مکس رز و فردریش ویلهلم اسلینگر پیوست. آنها شرکت "Benz & Cie. Rheinische Gasmotoren-Fabrik Mannheim" (Benz & Co. Rhine Gas Engine Factory Mannheim" را به عنوان تامین کننده انتخاب کردند و موتور دو زمانه "System Benz" را راه اندازی نمودند. در حالی که بنز تلاش می کند تا آرزوی خود را که اختراع خودرویی است که بدون وجود اسب کار کند بود، شرکای تجاری او رز و اسلینگر نسبت به نتیجه بدبین هستند بنابراین کارل شراکت خود را با آنها تمام کرده و بار دیگر درگیر یافتن سرمایه گذاران جدید می شود.

جولیوس گانس و فردریش فون فیشر جایگزین رز و اسلینگر در می 1890 شدند. مدل تجاری ترکیبی تولید موتورهای ثابت و خودرو موفقیت آمیز بود. اما بنز می‌خواست به طور انحصاری روی وسایل نقلیه تمرکز کند و شرکت "Carl Benz Söhne" (کارل بنز و پسران) را در لادنبورگ در سال 1906 راه‌اندازی کرد. در سال 1912، کارل بنز از سمت مدیر عامل استعفا داد و کنترل مدیریت را به پسرانش واگذار کرد. او شاهد ظهور موتورسازی و اجرای ایده هایش بود و نهایتا در هشتادمین سالگرد تولدش، «مخترعی که زمانی مورد تمسخر و سوء تفاهم قرار گرفته بود»، همانطور که در گذشته دیده شده بود، از سراسر جهان تمجید می کرد. فعال به عنوان عضو هیئت مدیره شرکت جدید دایملر-بنز AG. پیشگام اتومبیل در 4 آوریل 1929 در خانه خود در لادنبورگ درگذشت.

 

جدول زمانی رخداد های زندگی کارل بنز
ردیف شرح رخداد بازه زمانی
1 پیدا کردن شرکای جدید کاری، مکس رز و فردریش ویلهلم 1883
2 پیدا کردن شرکای جدید کاری، جولیوس گانس و فردریش فون فیشر 1890
3 تاسیس شرکت کارل بنز و پسران 1906
4 مرگ کارل بنز 1929

 

ویلهلم مایباخ، طراحی برای تمام فصول

ویلهلم مایباخ در هیلبرون متولد شد. پدر ویلهلم در واقع یک نجار بود بنابراین به صراحت می توان گفت وی راه و سرنوشت خود را در زندگی یافت و از خانواده چیزی به ارث نبرده است. والدین ویلهلم زمانیکه که وی ده ساله بود هردو والدین خود را در فاصله 3 سال از یکدیگر از دست داده و یتیم شده بود. اما این موضوع به هیچ عنوان مانع پیشرفت او نشد. بخت با ویلهلم یار بود و وی پس از چاپ اعلامیه ای در روزنامه "اشتوتگارتر آنزایگر" برای تحصیل در Routlinger Bruderhaus پذیرفته شد. در طول تحصیل در برودرهاوس است که ویلهلم مایباخ برای اولین بار با گوتلیب دایملر که آن زمان کشغول کار در یک ماشین‌فروشی بود آشنا شد.

ویلهلم مایباخ پس از این دیدار همواره همراه با دایملر بود بطوریکه دایملر را تا کارلسروهه و سپس همانطور که قبلا گفته شد تا شرکت سازنده موتور Deutz همراهی کرد. پس از مدت کوتاهی که به‌عنوان نقشه‌کش مشغول به کار شد، در ژانویه 1873 به عنوان طراح اصلی منصوب شد. زمانی که گوتلیب دایملر پس از کشمکش‌های داخلی، Deutz Gasmotorenfabrik را ترک می‌کند، ویلهلم مایباخ در اکتبر 1882 به دوستش در Cannstatt می‌پیوندد و به اتفاق یکدیگر بزرگ ترین اختراع جهان را ثبت می کنند. موتور احتراقی با سرعت بالا Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) در نوامبر 1890 توسط دایملر و دو شریک تجاری، Max Duttenhofer و Wilhelm Lorenz تأسیس شد. اگرچه ویلهلم مایباخ در صف تصدی سمت طراح اصلی بود، اما از شرایط قرارداد ناراضی است و در فوریه 1891 DMG را ترک می کند. مایباخ که مخفیانه توسط دایملر تأمین مالی می شود، رویای خود را تا آخرین لحظه پیگیری می کند.

 

جدول زمانی رخداد های زندگی ویلهلم مایباخ
ردیف شرح رخداد بازه زمانی
1 تولد ویلهلم مایباخ 1846
2 پذیرفته شدن در Reutlinger Bruderhaus 1856
3 آشنایی با گوتلیب دایملر 1864
4 منصوب شدن به عنوان طراح اصلی Deutz 1872
5 ترک کردن Deutz و ملحق شدن به دایملر 1882
6 ساخت اولین موتور احتراقی با سرعت بالا 1890
7 ترک کردن DMG 1891

 

ویلهلم با همه سختی های پیش رو اما از پای ننشست و برای توسعه کار و دسترسی به اهدافش تمام راه های ممکن را امتحان کرد. این بار او با با یک تیم کوچک در هتل هرمان در Cannstatt، شروع به کار کرد و به بررسی مفاهیم مهم طراحی از جمله تسمه محرک، موتور فونیکس و کاربراتور نازل اسپری پرداخت و تعریف درست و دقیقی از این مفاهیم ارائه داد. این مفاهیم در دهه‌های بعد بسیار مورد استفاده قرار گرفتند. همانطور که قبلا گفته شد، گوتلیب دایملر و ویلهلم مایباخ در نوامبر 1895 به دستور فردریک سیمز، صنعتگر انگلیسی، به DMG بازگردانده شدند.

از مهم ترین دستاورد های مایباخ، خودروی تسمه محور است، اولین خودرویی که توسط DMG به تعداد قابل ملاحظه ای تولید شد. پس از مرگ ماکس فون دوتنهوفر در آگوست 1903، مایباخ به تدریج جایگاه خود را در شرکت از دست داد تا جایی که نهایتا منجر به استعفای او از DMG در آوریل 1907 شد. مایباخ که از رفتار او خشمگین شده بود، با پسرانش وارد تجارت شد و خودروهای افسانه‌ای خود را ساخت.

مایباخ در کنار مزار شریک خود، دایملر در قبرستان اوف-کیرشهوف به خاک سپرده شده است.

Wilhelm Maybach

اختراع موتور

بعد از اینکه گوتلیب دایملر با مدیریت شرکت خود دچار اختلافاتی شد، در سال 1882، اقدام به خرید ویلایی در Cannstatt کرد. او بلافاصله با سرو سامان دادن قسمت گلخانه ویلا و انتخاب یک نام درخور، نجا را تبدیل به کارگاه رویا سازی خود کرد. کارگاه تازه تاسیس دایملر، مکان ایده آلی برای همکاری نزدیک دایملر و مایباخ، دو غول قدرتمند صنعت خودروسازی بود تا ادامه تحقیقاتشان را پی گرفته و نتایج متهرالعقولی رقم زنند.

دایملر، بنزین را به عنوان سوخت مورد نیاز و عالی برای راه اندازی موتور ها انتخاب کرد. از طرفی از آنجا که مایباخ مهندس حاذقی بود، با بررسی نتایج آزمایش های صورت گرفته راه حل استفاده از بنزین را در موتور خودرو ها آنگونه که

فناوری حیاتی که راه حل را فراهم می کند توسط مایباخ پس از بررسی تحقیقات گسترده انجام شده توسط یک انگلیسی به نام واتسون در یکی از پتنت هایش کشف شد. این پتنت امکان استفاده از سیستم جرقه زنی لوله داغ غیرقابل تنظیم را پیشنهاد می کند، که یک پیش نیاز ضروری برای دستیابی به سرعت های بالاتر بدون نیاز به موتورهای سبک تر و قوی تر است. اولین طرحی که در کارگاه آزمایش Cannstatt توسط این دو مهندس توسعه یافت، «موتوری با سیستم احتراق لوله داغ غیرقابل تنظیم» بر اساس اصل چهار زمانه است که توسط اتو پیشگام شد و متعاقباً توسط دایملر (DRP 28022) ثبت شد.

در پایان سال 1883، معجزه رقم خورد و نخستین موتور آزمایشی پرسرعت راه‌اندازی شد. این موتور 600 دور در دقیقه دور موتور دارد، از دیگر مشخصه های این موتور این بود که به راحتی می توانست از حداکثر سرعت 120 تا 180 دور در دقیقه تولید شده توسط موتورهای قبلی فراتر رود. راه اندازی این موتور به عنوان یک مفهوم اولیه، سبب شد دایملر و مایباخ به توسعه موتور تک سیلندر معروف دایملر، ادامه دهند که امروزه تحت عنوان «ساعت پدربزرگ» شناخته ‌شده است،

ساعت پدر بزرگ، در واقع نقطه عطفی در تاریخ خودرو سازی جهان بود.

آرکا صنعت تیوان تنها نماینده رسمی برند پرولکترو ترکیه در ایران می باشد. برای دیدن محصولات ما به فرشگاه اینترنتی آرکا صنعت تیوان مراجعه نمایید.

AST1 , کلیه حقوق محفوظ است.
برنامه نویسی و طراحی سایت توسط اکسیر.
Top