Skip Navigation Linksآرکا صنعت تیوان > صفحه اصلی > مقالات > مقاله
تاریخچه خودروسازی در ایران
تاریخچه خودروسازی از ابتدا تا کنون

تاریخچه خودرو

خودرو چیست؟

قبلا درباره داستان تولد بنز صحبت کرده ایم. در این مقاله از سری مقاله های آرکا صنعت تیوان در رابطه با تاریخچه خودرو صحبت خواهیم کرد اما قبل از اینکه به تاریخچه خودرو اشاره کنیم بهتر است درباره اینکه خودرو چیست و چه نقش اساسی در زندگی مدرن بشر امروزی دارد کمی تفحص کنیم. اولین چیزی که با شنیدن نام خودرو به ذهنمان خطور می کند، وسیله نقلیه چرخ داری است که نیروی حرکتی خودش را از موتور تامین می کند.

امروزه نقش اساسی خودرو در زندگی روزمره ما غیر قابل انکار است. در گذشته داشتن اتومبیل بسیار لوکس به شمار می رفت و شاید جامعه آماری که صاحبان خودرو تشکیل می دادند، رقم قابل ملاحظه ای نبود. امروزه اما داشتن حداقل یک خودرو برای تمام خانواده ها جزء ملزومات یک زندگی مرفه محسوب می شود. در ادامه با آرکا صنعت تیوان همراه باشید تا از تاریخچه خودرو و خودرو سازی اطلاعاتی کسب کنید.

در این مقاله با آرکا صنعت تیوان همراه باشید تا اطلاعاتی درباره تاریخچه خودرو سازی کسب کنید.

چه کسی خالق نخستین خودرو بود؟

شاید جالب باشد که درباره تاریخچه خودرو بدانید: ایده طراحی نخستین خودرو نه از ذهن یک مهندس، بلکه از ذهن یک داستان سرای یونانی برخاسته است. هومر !!!

در قسمتی از داستان حماسی ایلیاد سروده ی هومر، آمده است که هفاستوس خدای آتش و فلز با ترکیب این دو عنصر سه چرخه ای میسازد تا درخور تاخت و تازهای یک خدا باشد و این جزء نخستین گام های ورود خودرو به عرصه تاریخ در تاریخچه خودرو می باشد. اینکه از چنین وسیله ای در اساطیر گذشتگان یاد شده است نشان می دهد ذهن خلاق بشر دائما درگیر راحت تر کردن رفت و آمد بوده. اما در دنیای واقعی تاریخچه خودرو خود را مدیون یک ملبغ دینی- مسیحی است.

پیشنهاد می شود مقالات دیگر آرکا صنعت تیوان را نیز مطالعه کنید. پیشنهاد ما : " انواع سنباده جوش پلاستیک "

نخستین مخترع خودرو

پدر فردیناند فربیست یک مبلغ دینی با اصالت بلژیکی مقیم چین بود که برای نخستین بار خودرو را به عنوان اسباب بازی برای پادشاه چین ساخت. در تاریخچه خودروسازی اولین کسی که برای نخستین بار یک خودرو واقعی را ساخت، نیکل ژوزف کان نام داشت. بلند پروازی های نیکل فرانسوی در نهایت او را بر آن داشت تا ایده های شجاعانه خود را به عرصه اجرا درآورد و خودرو را از دنیای وهم و خیال وارد دنیای واقعی کند. می توان گفت نخستین گام جدی را در تاریخچه خودرو توسط ژوزف کان برداشته شد.

نخستین خودرو چطور کار میکرد؟

در زیر تصویر نخستین خودرو اسباب بازی ساخته شده توسط پدر فردیناند را مشاهده می کنید. در ادامه به تاریخچه خودرو در ایران نیز خواهیم پرداخت.

 

خودرو اسباب بازی

 

 

 نخستین خودرو واقعی ساخته دست بشر چیزی شبیه به این اسباب بازی بود.

خودرو اولیه

در نخستین روز های شکل گیری تاریخچه خودرو، اسباب بازی کوچکی با شمایل عجیب غریب که در بالا مشاهده می کنید ساخته شد. مکانیزم حرکت این خودرو به این صورت می باشد که در قسمت زیرین گوی موجود بر روی بدنه این خودرو اولیه، آتشدان کوچکی وجود دارد که سبب می شود آب موجود داخل گوی، به بخار تبدیل شده و از انتهای شلنگ مانند متصل به گوی، بیرون می آید.و این بخار سبب حرکت چرخ دنده بالاپی شده که به چرخ دنده های پایینی متصل است. و با گردش این چرخ دنده ها، چرخ های خودرو به حرکت درآمده و خودرو حرکت می کند. تاریخچه خودرو خود را مدیون این خلاقیت پدر فردیناند است.

 

تاریخچه تغییرات خودرو
تاریخ (میلادی) رخداد
1767 ساخت نخستین وسیله نقلیه خودرویی قابل استفاده توسط کان
1876 ساخت موتور چهارزمانه توسط اتو و لانگن
1883 ساخت موتور کاربراتوردار با دور زیاد توسط دایملر
1884 ساخت نخستین موتورسیکلت با قدرت ۲/۱ اسب بخار توسط دایملر
1885 ساخت خودرو سه چرخه با دستگاه اشتعال برقی توسط بنز
1893 ساخت کاربراتور رودلف دیزل
1900 طراحی ساختمان کلی خودرو به نحوی که امروزه هم رایج است.
1924 ساخت یک خودرو با استفاده از موتور دیزل توسط کارخانه بنز
1957 ساخت موتور وانکل

در جدول بالا، خلاصه ای از سِیر تحولات و روند پیشرفت خودرو و به عبارتی، شِمایی از تاریخچه خودرو می باشد.

نقش کارل بنز در تاریخچه خودرو

گذشته از تمام مسائل مطرح شده در بالا می توان کارل بنز را پدر خودرو نامید. درواقع اختراع نخستین خودرو واقعی به کارل بنز نسبت داده شد. وی در 25 نوامبر 1844 و با نام کامل کارل فردریش مایکل وانلایت چشم به دنیا گشود تا برگی نو در تاریخچه خودرو ورق زند. پدر و مادر فردریش در یکسالگی او با هم ازدواج کرده و از آن پس فردریش طبق قوانین آلمان به صورت رسمی نام خانوادگی پدرش را به ارث برده و از آن پس " کارل فردریش مایکل بنز " نامیده شد. پدر فردریش در دوسالگی او بر اثر ذات الریه درگذشت. مادر او با وجود وضع مالی نه چندان خوبی که داشت تمام سعی اش اما بر این بود تا فردریش از آموزش های عالی برخوردار شود. از همین بابت است که تاریخچه خودرو خود را به نحوی مدیون ژوزفین وانلایت مادر او می داند.

کارل بنز به همراه شرکای تجاری خود گامی بسیار موثر در تاریخچه خودروسازی برداشتند. زندگی نامه خودرو بنز را در مقاله " داستان تولد خودرو بنز" بخوانید.

کارل بنز

کارل بنز تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه ای در کارلسروهه در کشور آلمان گذراند و بلافاصله پس از آن وارد دانشگاه پلی تکنیک همان شهر شد و تحصیلات خود را در رشته Machine ادامه داد. پس از فارغ التحصیلی، فردریش بلافاصله به عنوان کمک مکانیک در کارخانه فنی کارلسروهه استخدام شد اما خیلی زود به دلیل مهارت و لیاقتی که در کار خود نشان داد، به عنوان نقشه کش و مهندس طراح در شرکت " مسرز شوایزر " منهایم مشغول به کار شد. تجربیاتی که در طی دوران حرفه ای و کاری خود بدست آورد، سرآغازی برای تحقق رویای خودروسازی در تاریخچه خودرو شد. کارل در سال 1871 کارگاه صنعتی " کارل بنز و اوت ریتر " را تاسیس کرد. درادامه مختصر شرحی از تاریخچه خودرو و فعالیت های کارل بنز را خواهید دید.

 

زندگی حرفه ای کارل بنز ( تاریخچه خودرو )
سال ( میلادی) شرح اتفاق
1871 تاسیس کارگاه صنعتی کارل بنز و اوت ریتر
1878 آغاز به کار بر روی نخستین موتور دو زمانه
1882 تغییر نام کارگاه به شرکت نفتی مانهایم
1883 تاسیس کمپانی بنز و سی در مانهایم
1885 اختراع اولین خودرو بنزینی جهان با سه چرخ
1886 درخواست ثبت اختراع خودرو سه چرخ
ساخته شدن اولین خودرو جهان
1888 دریافت اولین گواهینامه جهان توسط کارل بنز
1893 تولید نخستین خودرو 4 چرخ دارای اکسل
1903 علی رغم موفقیت شرکت بنز و سی، وی از شرکت کناره گیری کرد
1905 نقل مکان کارل به لادنبرگ
1906 تاسیس شرکت کارل بنز و پسران در لادنبرگ
1904-1926 انتخاب کارل بعنوان عضو افتخاری بنز وسای
1912 کناره گیری از شرکت کارل بنز و پسران
1926-1929 انتخاب کارل بعنوان عضو اصلی شرکا دایملر بنز ای جی

تاریخ تولد اولین خودرو

همانطور که پیشتر به آن اشاره شد، تاریخ تولد اولین خودرو در تاریخچه خودرو 29 فوریه 1886 می باشد. اولین خودرو با سه چرخ توسط مهندس کارل بنز طراحی شده بود که تصویر آن را در ذیل مشاهده می نمایید.

خودرو نخستین کارل بنز و بنز اولین خودرو ابداعی

پس از اینکه کارل فردریش بنز نخستین خودرو را اختراع کرد، در سال 1888 همسر کارل به نام " برتا رینگر " داوطلب شد تا اولین رانندگی طولانی مدت با ماشین بنز را انجام دهد این رانندگی از شهر مانهایم (Mannheim) به شهر زادگاهش پفوردزهایم (Pforzheim) به مسافت ۱۰۴ کیلومتر و به مدت ۱۲ ساعت و ۵۷ دقیقه با موفقیت انجام شد و نام او بعنوان نخستین بانوی راننده در تاریخچه خودروسازی به لطف کارل بنز به ثبت رسید. این حرکت رینگر سبب جلب توجه زیادی از سراسر دنیا به سمت خودرو بنز و افزایش چشمگیر ارزش سهام این شرکت شد.

نخستین بانوی راننده

تاریخچه خودروسازی در ایران

در این قسمت نگاهی اجمالی به تاریخچه خودروسازی در ایران می اندازیم. در سال ۲۰۰۹ (مصادف با 1387 شمسی) کشور ایران از به لحاظ سرعت رشد صنعت خودرو مقام پنجم را در جهان کسب کرد. کشور هایی که رتبه های 1 تا 4 در این رده بندی به ترتیب تعلق می گیرد به چین، تایوان، رومانی و هند. در سال ۲۰۰۱ میلادی ( 1379 شمسی )، مجموعا ۱۳ شرکت دولتی و خصوصی در ایران وجود داشت که در این بین دو شرکت ایران خودرو و سایپا صاحب ۹۴٪ از کل تولیدات بومی خودرو در کشور را عهده دار بوند. شرکت ایران خودرو در سال ۲۰۰۱ با تولید خودرو پیکان، ۶۱٪ بازار وهمزمان شرکت سایپا میزان ۳۳٪ کل بازار خودروی ایران را در تاریخچه خودروسازی ایران به خودشان اختصاص داده بود.

دو شرکت ایران خودرو و سایپا همچنان فعالیت خود را در ایران ادامه می دهند. با وجود این تاریخچه خودروسازی در ایران قِدمت بیشتری دارد. نخستین کارخانه تولید خودرو در ایران، خودرو فیات بود که در سال 1332 در ایران تاسیس شد و نخستین خودرو تولیدی خود را در سال 1339 با نام فیات 1100 تولید کرد.

فیات 1100

 

نقش ایران خودرو در تاریخچه خودروسازی

ایران خودرو که با نام تجاری آیکو، IKCO شناخته شده است یک شرکت خودروسازی ایرانی است که دفتر مرکزی آن در تهران قرار دارد و در مرداد ۱۳۴۱ دو برادر به‌نام‌های احمد و محمود خیامی آن را بنیان نهادند. این شرکت در ابتدا ایران ناسیونال نام داشت و نخستین گروه تولیدات آن، گونه‌ای اتوبوس بود

 برادران خیامی موسسین شرکت ایران خودرو

این شرکت در سال ۱۳۴۸، کارخانه تولید موتور دیزل اتوبوس و کامیون خود را در تبریز با عنوان شرکت تولید موتورهای دیزل ایران (I.D.E.M) آغاز کرد. با سرمایه‌گذاری مستقیم دایملربنز آلمان ایران ناسیونال شرع به فعالیت کرد و همچنین در همین سال کارخانه تولید گیربکس کامیون و اتوبوس خود را با نام شرکت چرخشگر در تبریز، با سرمایه‌گذاری مستقیم ZF آلمان، بنیان‌گذاری نمود.

پیکان

نخستین بار در سال ۱۳۴۵ ایران ناسیونال برنامه‌ریزی تولید پیکان را شروع کرد و از ۲۴ اردیبهشت ۱۳۴۶ کارخانهٔ ویژهٔ تولید پیکان گشایش یافت و ساخت انبوه آن در ایران کلید خورد. پیکان در مدل های مختلف پیکان با نام های کار، دولوکس، جوانان، استیشن و وانت ساخته شد. تولید این سری از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ ادامه داشت.

انواع اتوبوس، مینی‌بوس و آمبولانس نیز در این سال‌ها در این شرکت تولید می‌شد. در سال ۱۳۵۲، شرکت هدف‌گذاری کرد که به خودکفایی برسد و محصولاتی تمام ایرانی به فروش برساند. در این راستا، چندین کارخانه و شرکت تامین‌کننده در سراسر ایران تأسیس شد. شرکت در سال ۱۳۵۶ دارای قصد جدی برای تولید جایگزین پیکان بود که با وقوع انقلاب ۱۳۵۷ و جنگ ایران و عراق، پروژه لغو شد و سپس این شرکت با پژو فرانسه و شرکای خارجی برای تولید خودروهای جدید در ایران به توافق رسید.

 

صنعت خودروسازی ایران و کره جنوبی چه تفاوت هایی دارند؟

همانطور که پیشتر به آن اشاره شد، نخستین شرکت خودروسازی ایرانی، ایران خودرو فعلی بود که در آن زمان با نام ایران ناسیونال شناخته شده بود. شرکت ایران خودرو در سال ۱۳۴۱ خورشیدی مصادف با ۱۹۶۲ میلادی توسط برادران خیامی تأسیس و در سال ۱۹۶۷ میلادی اولین خودروی خود با نام پیکان را تحت برند ایران ناسیونال روانه بازار کرد.

پس از چند سال شرکت‌های سیتروئن، رنو، فورد و بسیاری دیگر از کشورهای نیز با توجه به رشد صنعتی و افزایش طبقه متوسط در ایران، دست با تولید خودرو در ایران زده و این مسئله تا جایی پیش رفت که خودروی فوق لوکسی مانند کادیلاک سویل (معادل کادیلاک سی‌تی‌اس فعلی) نیز در فهرست خودروهای تولید ایران قرار گرفت.

پس از جنگ نیز ساخت خودروهایی مانند پژو ۲۰۶ (پرفروش‌ترین خودروی اروپا در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳)، سیتروئن زانتیا (Xantia)، دوو سی‌یلو و ماتیز، پژو ۴۰۵ و فولکس‌واگن گل (VW Gol) صنعت خودروی ایران را نزدیک با سایر کشورهای آسیایی اما در حد مونتاژ نگاه داشت.

اما صنعت خودروسازی کره جنوبی که اولین بار در سالهای انتهایی دهه ۱۹۶۰ میلادی/انتهای دهه ۱۳۴۰ شمسی به‌طور جدی آغاز به کار کرد، به دلیل بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز و مدرن و تنها در کمتر از ۳ دهه، با برندهایی مانند کیا، هیوندای (Hyundai) و به تازگی جنسیس (Genesis) به ششمین تولیدکننده بزرگ و معتبر صنعت خودروسازی جهان تبدیل شده‌است.

شرکت آرکا صنعت تیوان تنها وارد کننده تجهیزات جوش پلاستیک برند پرولکترو PROLEKTRO کشور ترکیه در ایران می باشد. برای مشاهده محصولات آرکا صنعت تیوان از فروشگاه محصولات ما دیدن نمایید.

AST1 , کلیه حقوق محفوظ است.
برنامه نویسی و طراحی سایت توسط اکسیر.
Top