Skip Navigation Linksآرکا صنعت تیوان > صفحه اصلی > مقالات > مقاله
پلی استایرن Polystyrene و کاربرد های آن
Polystyrene

پلی استایرن Polystyrene چیست ؟

در دسته بندی پلیمر ها، پلی استایرن (Polystyrene) ها جایگاه ویژه ای دارند. انعطاف پذیری که این پلیمر دارد، جایگاه ویژه ای به آن داده است. پلی استایرن در صنایع متفاوتی از جمله صنعت پزشکی و ساخت لوازم خانگی کاربرد دارد. با آرکا صنعت تیوان همراه باشید تا درباره کاربرد های پلی استایرن و ساختار آن بیشتر آشنا شویم.

ساختار شیمیایی پلی استایرن Polystyrene

در پلیمر پلی استایرن Polystyrene نیرو های بین مولکولی کوتاه هستند. از طرف دیگر به دلیل اینکه در مولکول‌های پلی استایرن ، هزاران اتم در اتصال با یکدیگر هیدروکربن‌های بلند زنجیر را تشکیل می دهند، نیروی کششی کلی مابین مولکول‌ها بزرگ است. زمانی که پلی استایرن تحت حرارت قرار می گیرد، زنجیره‌ها سازگاری بیشتری پیدا کرده و از کنار یکدیگر سُر می‌خورند که سستی ایجاد میکند.

سست شدن پیوند بین ‌مولکول های پلی استایرن با وجود قدرت بالای بین‌مولکولی، حالت انعطاف‌پذیری و ارتجاعی به این ماده می‌دهد. تمام این ویژگی ها در کنار هم سبب می شود هنگام حرارت دادن به پلی استایرن، به‌راحتی نرم شده و به قابلیت شکل پذیری بالایی داشه باشد.

تاریخچه

ادوارد سایمون ! نامی که با نام پلی‌استایرن گره خورده است. وی این پلیمر را در سال ۱۸۳۹ کشف کرد و احتمالا در ابتدا نمیدانست با این کشف، گام بزرگی در صنعت پلیمر سازی برداشته است. پس از کشف پلی استایرن شرکت «داو» در سال ۱۹۳۴ موفق شد این پلیمر را از فراورده‌های نفتی سَنتِز کرده و سپس آن را تحت فرآیند پلیمریزاسیون قرار دهد.

همزمان با کمپانی داو، این فرایند توسط مهندسین، مراحل تکمیلی خود را در آلمان می‌گذراند. نتایج به دست آمده از مطالعه بر روی پلی استایرن در زمان جنگ جهانی دوم، موجب شد تا در سال‌های بعد از جنگ، پلی‌استایرن به عنوان یک پلاستیک گرمانرم، ارزان و با خواص فوق العاده رونمایی شود.

 با گذشت زمان و با انتشار تئوری‌های متفاوت، شرکت BASF در اوایل سال ۱۹۵۰ یک فرایند دومرحله‌ای را برای تولید فوم پلی‌استایرن کلید زد. مرحله اول در این فرایند شامل تهیه دانه‌های حاوی توزیع یکنواخت عامل پُف‌زا توسط روش پلیمریزاسیون سوسپانسیونی مونومر استایرن است و در مرحله بعدی در فرایند تولید فوم پلی‌استایرن، این ماده در داخل یک قالب آماده می‌شود.

انواع پلی‌استایرن

پلی‌استایرن مقاوم

نوع مقاوم پلی‌استایرن نسبت به ضربه از مقاوت بالایی برخوردار است همین ویژگی سبب استفاده از آن در ساخت ظروف و بدنه لوازم خانگی شده است. پلی‌استایرن مقاوم با نام تجاری هایمپک بازار ایران شناخته شده می باشد.

پلی‌استایرن برای تولید اسباب بازی، لوازم ورزشی، فریزرها و وسایل خانگی، عایق برودتی دربدنه یخچال‌ها و ظروف یکبار مصرف استفاده می شود.

پلی‌استایرن معمولی

مقاومت عالی در برابر حرارت و جذب و دفع ضربه باعث منحصر بفرد شدن پلی‌استایرن شده است تا در ساخت بدنه ساعت های مچی و یا دیواری، رادیو، تلویزیون و در وسایلی که نیاز به عایق برودتی دارند، از پلی‌استایرن معمولی استفاده شود.

AST1 , کلیه حقوق محفوظ است.
برنامه نویسی و طراحی سایت توسط اکسیر.
Top